Lekcja siódma

Poprawna konstrukcja angielskiego zdania, a także czasowniki oraz ich koniugacja.

kursy angielskiego

Na tej lekcji poznamy nazwy innych krajów, wyjaśnimy, co składa się na Wielką Brytanię į Zjednoczone Królestwo. Porozmawiamy o poprawnej konstrukcji angielskiego zdania. Przypomnimy liczbę mnogą rzeczowników. Nauczymy się czasowników oraz ich koniugacji.

Materiał dźwiękowy   

Słyszysz wprowadzenie do lekcji. Aby otrzymać całą lekcję - musisz otrzymać dostęp.
Czas trwania - 5 minut

Materiał wideo   

video not available

Słownik   

#WordTranslation
1Germany  Niemcy
2I am  ja jestem
3Great Britain  Wielka Brytania
4England  Anglia
5Scotland  Szkocja
6Wales  Walia
7Ireland  Irlandia

Uwaga: więcej słów zobaczysz w pełnej lekcji

Notatki   

Na tej lekcji poznamy nazwy innych krajów, wyjaśnimy, co składa się na Wielką Brytanię i Zjednoczone Królestwo. Porozmawiamy o poprawnej konstrukcji angielskiego zdania. Przypomnimy liczbę mnogą rzeczowników. Nauczymy się czasowników oraz ich koniugacji (poprawnych form). Będziemy używać fraz, które już znamy, a także nauczymy się nowych.

Jimmy, przypomnijmy słuchaczy, uczących się z nami języka angielskiego, nazwy jakich krajów już znamy po angielsku?

  Poland
Polska
  Lithuania
Litwa
  Germany
Niemcy
  Ukraine
Ukraina
  Russia
Rosja
  Byelorussia
Białoruś
  Czech Republic
Czechy
  Slovakia
Słowacja

Very well! Poznajmy teraz kraje bardziej oddalone od Polski. Zatem, angielskiego zaczęli uczyć nas Anglicy, wielu rodaków udało się do Wielkiej Brytanii, zacznijmy więc od niej. Wielka Brytania – Great Britain. Słówka great już używałam na naszych lekcjach. To słowo ma kilka znaczeń – jak już mówiłam – świetnie – używałam w kilku wyrażeniach – jedno z nich:

  Great
Świetnie

Tak, great. Przypomnijcie sobie wymowę tego słówka, gdyż widząc, jak słowo jest zapisane, uczący się angielskiego często wymawiają je niepoprawnie. Jeszcze raz, proszę, powtórzcie z Jimmym: Great.

A słowo Brytania po angielsku brzmi bardzo podobnie. Posłuchajcie I powtórzcie z Jimem:

  Britain
Brytania

Yes, great. Very well. Britain. Jim, a jak powiedzieć Wielka Brytania?

  Great Britain
Wielka Brytania

Very good. Pewnie myśleliście, że jeśli słówko great znaczy świetnie, to Great Britain powinno znaczyć Świetna Brytania? Nieźle. Jednak jak wspominałam, słowo great ma kilka znaczeń. Jak i większość angielskich słów. Wyobraźcie sobie, że niektóre słowa mogą mieć po pięć, siedem, a nawet dwanaście znaczeń, taki już jest ten język. Jeszcze raz trafiła się okazja przypomnieć Wam, że ucząc się języka angielskiego, trzeba zwrócić uwagę na kontekst, czyli na zdania towarzyszące analizowanemu przez nas zdaniu.

Dlatego, gdy mówimy o Wielkiej Brytanii, słowo great tłumaczymy na wielka. Poza tym, pamiętajcie, że Wielka Brytania składa się z trzech krajów: Anglii, Szkocji i Walii. Jim, jak te kraje nazywają się po angielsku?

  England
Anglia
  Scotland
Szkocja
  Wales
Walia

Very well. A Zjednoczone Królestwo składa się z Wielkiej Brytanii I Irlandii Północnej. Jim, jak po angielsku będzie Irlandia?

  Ireland
Irlandia

A dobrze byłoby się też dowiedzieć, jak powiedzieć Irlandia Północna, prawda? Irlandia bowiem to oddzielne państwo, i tylko północna jej część wchodzi w skład królestwa Wielkiej Brytanii. Jim, pomóż nam, jak po angielsku będzie Irlandia Północna?

  Northern Ireland
Irlandia Północna

Pliki do pobrania   

Kup lekcję i następnie będzie można ją pobrać.


Kup lekcje