Lekcja piętnasta

Będzie dużo liczb. Porozmawiamy o godzinach, nauczymy się pytać KTÓRA GODZINA? Czas Present Simple

kursy angielskiego

Na dzisiejszej lekcji będzie dużo liczb. Porozmawiamy o godzinach, nauczymy się pytać KTÓRA GODZINA? W rozmowie wspomniałam, że jeszcze pouczymy się liczb, których nie znamy i obiecałam, że nie będzie nudno.

Nauczymy się liczb, bo są potrzebne zawsze i wszędzie... A uczyć się godzin będzie o tyle weselej, że pomoże nam zegar Big Ben.

Materiał dźwiękowy   

Słyszysz wprowadzenie do lekcji. Aby otrzymać całą lekcję - musisz otrzymać dostęp.
Czas trwania - 5 minut

Materiał wideo   

video not available

Słownik   

#WordTranslation
1What is the time?  Która godzina?
2What time?  O której godzinie?
3twenty  dwadzieścia
4thirty  trzydzieści
5forty  czterdzieści
6fifty  pięćdziesiąt

Uwaga: więcej słów zobaczysz w pełnej lekcji

Notatki   

  • - Hello dear students, hi Jimmy.
  • - Hello Anna, hello everybody.
  • - Today we are going to speak about the time, a clock and the rest numbers we haven‘t learnt.
  • - Sounds interesting.
  • - Yes, I promise you will not get bored.

Na dzisiejszej lekcji będzie dużo liczb. Porozmawiamy o godzinach, nauczymy się pytać KTÓRA GODZINA? W rozmowie wspomniałam, że jeszcze pouczymy się liczb, których nie znamy i obiecałam, że nie będzie nudno.

Nauczymy się liczb, bo są potrzebne zawsze i wszędzie... A uczyć się godzin będzie o tyle weselej, że pomoże nam zegar Big Ben.

Nie, nie domyślam się.

Chciałam rozpocząć lekcję od zapoznania się z tym zadziwiającym, znanym całemu światu zegarem. Po angielsku zegar nazywa się A CLOCK. Póki co powiem tylko tyle.

  a clock
zegar

To teraz porozmawiajmy o Big Benie.

Big Ben

Big Ben – jeden z największych na świecie zegarów, uważany za symbol nie tylko Londynu, ale i całej Anglii. Jest to wilku zegar, znajdujący się na wieży św. Stefana, będącej jedną z wież Pałacu Westminsterskiego (Siedziby Parlamentu). Mało kto wie, że został wybudowany w czasie, gdy królowa angielska Wiktoria I obejmowała rządy.

A skąd się wzięła ta nazwa Big Ben? Wielki Ben?

Są różne wersje wyjaśniające pochodzenie imienia Big Ben. Obie nazwę tej wieży łączą z imionami dwóch sławnych Anglików. Jedna z wersji mówi, że zegar został nazwany od imienia sir Benjamina Halla, swego czasu znanego i poważanego członka Parlamentu; inna z kolei wywodzi nazwę Big Bena od znanego i obiecującego angielskiego boksera imieniem Benjamin Caunt.

Wysokość wieży zegarowej to 96,3 metra. Co ciekawe, wieża Big Bena jest lekko przechylona. Dość trudno to dostrzec, ponieważ odchył wynosi jedynie 220 milimetrów.

Zegar Big Bena ma cztery cyferblaty, umieszczone na wszystkich czterech stronach wieży. Mechanizm zegarku został ukończony w 1854 roku, jednak żeby mógł normalnie działać, potrzeba było jeszcze czterech lat. Budując Big Bena skorzystano z projektu królewskiego astronoma George'a Airy'ego. Astronom starał się, by zegar wybijał pełną godzinę z dokładnością co do sekundy. Dlatego zdecydowano co godzinę łączyć się telegraficznie z obserwatorium w Greenwich, by zachować dokładność zegara.

Dzwon zegara Big Bena został odlany w 1856 roku przez spółkę John Warner i Synowie. Ważył 16 ton, a jego serce około 300 kilogramów. Masa serca była zbyt duża, przez co po roku, nie wytrzymawszy jego uderzenia, dzwon pękł.

W 1858 roku stary dzwon przetopiono i odlano nowy, nieco lżejszy, który wisi na wieży po dziś dzień.

I jeszcze kilka ciekawostek o Big Benie: czyszczony jest co pięć lat. Trzeba go nastawiać trzy razy w ciągu tygodnia. Podczas drugiej wojny światowej wieżę trafiła bomba i od tamtej pory zegar nie chodzi już tak dokładnie.

W 1949 roku na wskazówce minutowej Big Bena przysiadło stado ptaków, przez co zegar spóźnił się o 4 i pół minuty.

Nowy Rok 1962 Big Ben wybił z opóźnieniem 10 minut, ponieważ wskazówki zegara zostały przysypane grubą warstwą śniegu.

Proszę, ilu ciekawych rzeczy można się dowiedzieć na naszych lekcjach. A teraz kontynuujmy naukę. Przypomnijmy słuchaczom, jak po angielsku nazywa się zegar?

  a clock
zegar

Tak właśnie. Ale i godzina brzmi podobnie

  o`clock
godzina

Pliki do pobrania   

Kup lekcję i następnie będzie można ją pobrać.


Kup lekcje