Lekcja czternasta

Kontynuujemy czas teraźniejszy prosty (Present Simple) oraz pomówimy o zwykłych codziennym czynnościach (dzienna rutyna – daily routine)

kursy angielskiego

Na tej lekcji będziemy nadal rozmawiać o czasie teraźniejszym prostym (Present Simple), pomówimy o zwykłych codziennym czynnościach (dzienna rutyna – daily routine) i porozmawiamy po angielsku z cudzoziemką... To znaczy ja z Jimem odegramy scenkę, podczas której dwoje nieznajomych mówi po angielsku.

Materiał dźwiękowy   

Słyszysz wprowadzenie do lekcji. Aby otrzymać całą lekcję - musisz otrzymać dostęp.
Czas trwania - 5 minut

Materiał wideo   

video not available

Słownik   

#WordTranslation
1daily routines  czynności codzienne
2to wake up  obudzić się
3to get up  wstać
4to make the bed  pościelić łóżko
5to have a shower  wziąć prysznic
6to clean the teeth  umyć zęby

Uwaga: więcej słów zobaczysz w pełnej lekcji

Notatki   

  • - Witajcie ponownie. Mam nadzieję, że się Wam nie znudziliśmy, zatem witamy się z Wami, ja, Anna i Jimmy. Życzymy Wam ciekawej lekcji na naszym kursie angielskiABC.

No to co robimy dzisiaj? Może już wszystko umiemy i zostało tylko zacząć rozmawiać ze znajomymi i z nieznajomymi po angielsku??? Moja rada: nie uciekajcie od ludzi posługujących się angielskim. Mów, jak umiesz, jak nauczyłeś się na naszych lekcjach. Lepiej się pomylić, ale mówić, podtrzymać rozmowę. Brytyjczycy i inni obcokrajowcy lubią, kiedy staramy się mówić po angielsku. Nie są zadufani w sobie i naprawdę nie będą się czepiać, że źle mówisz. Ucieszą się, że w ogóle mówisz po angielsku. I choć język angielski jest popularny i potrzebny na całym świecie, to wciąż jeszcze wielu ludzi myśli, że to niemożliwe, by nauczyć się angielskiego. A my z Jimem na naszych lekcjach mówimy: MOŻLIWE. Ci, którzy uczą się z nami, już widzą, że choć zaczynali od zera, teraz już język angielski staje się dla nich coraz bardziej zrozumiały. Im dalej, tym może i trudniej, ale nie poddawajcie się – cieszcie się z dotychczasowych osiągnięć. A my nadal będziemy Was uczyć różnych czasów, wyrażeń, fraz. Mam jeszcze jedną radę dla wszystkich uczących się: czytajcie książki. I pracujcie ze słownikiem. W księgarniach językowych jest wiele książek do nauki języka angielskiego dla początkujących. W internecie są nawet z zapisem audio. Nie zawsze trzeba znać każde słowo, żeby zrozumieć, o czym jest mowa. Wiele możemy zrozumieć z kontekstu, jednak, jeśli chcecie poszerzyć swoje słownictwo, koniecznie czytajcie ze słownikiem. I kilka słów o pisowni. Nie wszyscy dają radę się jej nauczyć, ale radzę uczyć się już teraz. Być może będzie potrzebna w przyszłości, a wtedy uczyć się samej pisowni nie będzie łatwo. Język będziecie znali, a pisać nie będziecie umieli. W naszym materiale video bardzo jasno wyłożona jest pisownia. Jedno słowo piszcie sobie przez kilka linijek. Po pięć czy osiem, ile Wam potrzeba. To ciężka praca, ale tylko w ten sposób nauczycie się pisać. W myślach powtarzajcie sobie wymowę, a kiedy piszecie, czytajcie, jak się pisze. I jeszcze na marginesie napiszcie sobie polskie znaczenie tego słowa. Po polsku wystarczy napisać raz, zerkniecie i zapamiętacie, co znaczy to słowo. A do pisania trzeba się przyłożyć. I pisać, dopóki nie poczujecie, że już bez problemów, automatycznie ręka pisze bez błędów. I, rzecz jasna, słuchajcie angielskiego zawsze i wszędzie – oglądajcie filmiki, słuchajcie wiadomości, nawet jeśli zrozumiecie kilka słów na krzyż, słuchajcie piosenek. To wszystko pomoże Wam uczyć się języka angielskiego. Życzę Wam jak największych sukcesów w nauce przy pomocy tych rad, ponieważ z własnego doświadczenia wiem, że dzięki nim już wielu ludzi nauczyło się języka angielskiego – nie tylko czytania, mówienia, ale i pisania. Good luck.

No cóż, wstęp był, ruszajmy naprzód. Na tej lekcji będziemy nadal rozmawiać o czasie teraźniejszym prostym (Present Simple), pomówimy o zwykłych codziennym czynnościach (dzienna rutyna – daily routine) i porozmawiamy po angielsku z cudzoziemką... To znaczy ja z Jimem odegramy scenkę, podczas której dwoje nieznajomych mówi po angielsku. Na podstawie posiadanych już wiadomości utworzymy zdania, pytania. Będą naprawdę łatwe. Nie zapomnijcie tylko, że język angielski różni się swoją strukturą od Polskiego, kolejność słów ma znaczenie. Wyjaśnię też kilka miejsc w dialogu, które mogą być nie do końca zrozumiałe. Ale dialog będziecie musieli zrozumieć cały i nauczyć się podobnie rozmawiać. To znaczy takimi samymi zdaniami. Bo jeśli spróbujecie to zrobić zdaniami o polskiej strukturze, jak byłoby Wam wygodniej, możecie zupełnie zmienić sens. Dlatego proponuję nauczyć się takiego dialogu na pamięć.

No, a tymczasem   daily routines – czynności codzienne, codzienna rutyna. Co napierw robimy?

Najpierw się budzimy.

  to wake up
obudzić się

Jimmy powie nowe czasowniki w formie bezokolicznika, z cząstką TO, co robić? – obudzić się, a później, w zdaniach, jak już dostosujemy ich formy do osób, cząstki TO, wiadomo, już nie będzie. Zatem, to wake up – obudzić się.

  to wake up
obudzić się
  to get up
wstać
  to make the bed
pościelić łóżko
  to have a shower
wziąć prysznic
  to clean the teeth
umyć zęby
  to dress up
ubrać się
  to put on clothes
ubrać się
  to have breakfast
jeść śniadanie
  to have a cup of coffee
pić kawę

Pliki do pobrania   

Kup lekcję i następnie będzie można ją pobrać.


Kup lekcje