Lekcja wstępna

Wypróbuj za darmo!

lekcja jezyka angielskiego

Chcesz szybko i wesoło nauczyć się języka angielskiego? Zapomnij o nudnych i drogich kursach, gdyż Angielskiabc.pl proponuje dla Ciebie bardziej efektywny sposób nauczania. Kursy języka angielskiego składają się z materiału video, nagrania audio, notatek, słowniczka.

Rozpocznij naukę od lekcji, która jest za darmo! Let's begin!

Uwaga: lekcja jest przykładowa i całkowicie bezpłatna, dlatego będzie można zobaczyć całą jej zawartość: nagranie audio, wideo, słownik, można będzie sprawdzić wymowę, przejrzeć notatki lekcji i pobrać materiał audio w formacie MP3.

Materiał dźwiękowy   

Nagrania audio – to jedna z podstawowych części lekcji języka angielskiego. Czas trwania każdej lekcji - około 30 minut. Możesz słuchać nagrań audio bezpośrednio na naszej stronie AngielskiABC.pl lub pobrać i słuchać w dowolnym miejscu i czasie. Dobrego słuchania!

Czas trwania - 22 minuty


Fajna lekcja? Chcesz nauczyć się języka angielskiego? Więcej lekcji

Materiał wideo   

Lekcje języka angielskiego są uzupełnione materiałem wideo. Podczas oglądania wideo łatwiej zapamiętacie nowe słowa i zwroty, a także szybciej nauczycie się wymowy i pisowni.

Słownik   

#WordTranslation
1Hello  cześć/witaj
2Hi  cześć
3Hello everyone!  Witam wszystkich!
4How are you?  Jak się masz? / Jak Pan się ma?
5Fine, thank you.  Dziękuję, dobrze.
6And you?  A jak ty/Pan?
7Very well  bardzo dobrze
8Thank you  Dziękuję Ci/Panu
9Let's learn together!  Uczmy się razem!
10Good luck!  Powodzenia!
11Very good!  Bardzo dobrze!
12Correct!  Poprawnie!
13That is great!  Świetnie!
14Of course!  Oczywiście!
15As I Said.  Jak mówiłem/mówiłam.
16Spell your name.  Przeliterować swoje imię.
17Think  myśleć
18I sink.  Ja tonę.
19That  Że
20What?  Co?
21Where?  Gdzie?
22Why?  Dlaczego?
23Good bye  do widzenia / do zobaczenia
24Bye bye  do widzenia (nieoficjalnie)/ pa / żegnaj / nara
25See you soon.  Do zobaczenia wkrótce.

Notatki   

Witamy wszystkich, którzy chcą szybko i łatwo nauczyć się języka angielskiego. Na naszej stronie internetowej angielskiabc.pl znajdą Państwo wszystkie niezbędne materiały. Zamieściliśmy na niej lekcje audio oraz video, notatki i słowniczek, który zawiera podstawowe wyrazy, zwroty oraz zdania.

Mam na imię Anna. Jestem Państwa nauczycielką języka angielskiego. Towarzyszył mi będzie Jim lub mniej oficjalnie – Jimmy – razem pomożemy wam wspiąć się na szczyt języka angielskiego.

  • - Hello everyone! Let's learn together!

Chciałabym zaznaczyć, że z nami nauka języka będzie bardzo łatwa i przyjemna. Rozluźnijcie się. Niech nauka języka angielskiego sprawia Państwu przyjemność! Naszych lekcji możecie odsłuchiwać pijąc kawę lub herbatę, podczas przerwy obiadowej, za sterem czy też w domu siedząc w wygodnym fotelu, a także jeżdżąc na rowerze lub ćwicząc w sali gimnastycznej. Lekcje języka angielskiego są do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę.

Język angielski wcale nie jest taki trudny, jak go malują. Wspólnie pokonamy wszystkie trudności. Cieszmy się i systematycznie powtarzajmy razem ze mną i Jimem. Życzę miłego odkrywania tajników najpopularniejszego języka świata!

  • - Good luck!

Dzisiaj poznamy kilka zwrotów powitalnych, abecadło oraz dźwięki fonetyczne. Zatem najpierw się przywitajmy. Jimmy, jak po angielsku jest: „Cześć/Witaj?“

  • -   Hello

Dźwięk ch wymawiamy miękko, jak Jim.

  • - Hello
  • - Very good! – Bardzo dobrze.

Słowo hello jest używane wtedy, gdy witamy się ze znajomymi, przyjaciółmi, kolegami. Istnieje również inne słówko:

  Hi
Cześć
  • - Jimmy, pomożesz opanować jego wymowę?
  • - Of course! Hi

Tego słowa używamy w języku mówionym, witając się z najbliższymi oraz najlepszymi przyjaciółmi. A więc witając się, powiemy Hello lub Hi. Przywitajmy się z Jimem:

  • - Hello Jimmy! Hi Jimmy!
  • - Hello Anna! Hi Anna!

Następnie pytamy, jak się ma, jak mu się powodzi:

  How are you?
Jak się powodzi?

Correct! – Prawidłowo! Zatem, Jim, jak się powodzi?

  • - So, Jim, how are you?
  • - Fine, thank you.

Jim podziękował i powiedział, że mu powodzi się dobrze.

Glad to hear.
Miło słyszeć.

W języku angielskim szyk wyrazów nie jest swobodny, dlatego dokonując tłumaczeń na język polski, kolejność słów układamy tak, aby brzmiało piękniej, bardziej literacko. Dlatego po polsku mówimy: „Dziękuję, dobrze”, po angielsku zaś: „Dobrze, dziękuję”. Prawda, Jimmy?

  • - Yes! Fine, thank you.

W wyrazie „thank you” mamy dźwięk sepleniący TH, który wymawiamy przyciskając język do zębów, w wyniku czego powstaje szczelina, przez którą wypuszczamy powietrze – podobne położenie narządów mowy jest podczas wymawiania polskiej głoski S. TH, th, th, th. Z kolei w wyrazie „Fine“ słyszymy f, lecz w wyrazie „Thank you“ nie mamy do czynienia z f , ale z sepleniącym th. Później podczas tej lekcji poćwiczymy wymowę dźwięku sepleniącego th.

A teraz ponownie się przywitamy i zapytamy, jak się powodzi naszemu przyjacielowi.

  • - Hello, Jimmy. Hi Jimmy. How are you?
  • - Fine, thank you.

A teraz powiem po polsku, Państwo zaś powtórzycie sobie po angielsku i po niedługiej pauzie, sprawdzicie za mną i Jimem.

  • - Cześć, Jimmy – Hello, Jimmy.
  • - Hello, Anna.
  • - Jak Ci się powodzi? – How are you?
  • - Fine, thank you.

Następnie pytamy, jak się ma nasz rozmówca. Proste pytanie: „A jak się masz?” Jim, jak to będzie brzmiało po angielsku?

  And you?

Very vell – Bardzo dobrze. Jeszcze raz powtórzmy całą rozmowę.

  • - Hello, Jimmy.
  • - Hi, Anna.
  • - How are you?
  • - Fine, thank you. And you?
  • - Very well, thank you.

  Very well – jak się Państwo domyślacie, to znaczy bardzo dobrze. Życzę, żeby Państwu też tak się powodziło.

Proszę powtórzyć słowo „dziękuję”. Jest używane ono razem z zaimkiem „Ci”.

  Thank you
Dziękuję Ci

A więc, Jimmy, jak po angielsku będzie brzmiało:

Very well, thank you.
Dziękuję, bardzo dobrze?

Powtórzmy cały dialog:

  • - Hello, Jimmy.
  • - Hi, Anna.
  • - How are you?
  • - Fine, thank you. And you?
  • - Very well, thank you.

Zatem Państwo już będziecie mogli się przywitać i zapytać, jak się powodzi Państwa rozmówcy, jak się ma Państwa rozmówca. Świetnie! Zwrot pożegnalny poznamy pod koniec lekcji. A teraz przejdziemy dalej i zapoznamy się z angielskim alfabetem. Składa się on z 26 łacińskich liter. Posłuchajcie, jak Jim je wymawia:


A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z


Litery te są podobne do polskich, mają takie same łacińskie pochodzenie, lecz nieco inną wymowę. Dlatego, jeżeli wymawiamy literę A, to wcale nie znaczy, że wymawiamy ją tak samo w języku angielskim. Żartuję, że ona inaczej się nazywa. Tylko kilka liter z angielskiego alfabetu ma takie same brzmienie, jak w języku polskim. Natomiast np. polskie „A“ w języku angielskim brzmi jako ei. Wymowę innych liter zaprezentuje Państwu Jimmy:

b - bi i - ai p - pi w - dablju
c- si j - dżei q-kju x - ex
d - di k - kei r - a(r) y - wai
e - i l - el s - es z - zed
f- ef m – em t - ti
g - dżi n - en u - ju
h – eitcz o - eu v - vi

Proszę nie mylić liter C - si i S - es. Ta, która występuje na początku alfabetu jest wymawiana jako SI, a ta, która na końcu, jako ES.

Przedstawiając się, zazwyczaj mówimy swoje imię i nazwisko. Natomiast Brytyjczycy poproszą Państwa przeliterować swe imię i nazwisko, ponieważ wypełniając dokumenty, niezbędny jest prawidłowy zapis. Proszę mi wierzyć, Brytyjczykom jest bardzo trudno wymówić polskie imiona i nazwiska.

Jim, powiedz proszę, jak będzie po angielsku:

  Spell your name.
Proszę przeliterować swoje imię?

Correct! – Prawidłowo. Wymawiam litery, z których składa się moje imię: ei - en - en - ei. Czy Państwo nadążacie? Teraz swoje imię przeliteruje Jim:

  • - dżei - ai - em.
  • - A jeśli „Jimmy“?
  • - dżei - ai - em - em – wai.
  • - Very well – bardzo dobrze!

Teraz proszę spróbować przeliterować swoje imię. Przedtem można zapisać je na kartce – tak będzie łatwiej.

A teraz będziemy bawić się odwrotnie – będę Państwu dyktowała litery, a Państwo będziecie je łączyć i w ten sposób tworzyć imiona. A zatem proszę zapisać dyktowane przeze mnie litery i spojrzeć, jakie z nich powstało imię. Słuchajcie i zapisujcie:

G E R A R D (wymawiać dżi, i, a(r), ei, a(r), di).

Very well. Bardzo dobrze. Zuchy. Jakie imię otrzymaliście? GERARD. Nawet jeśli pomyliliście się – to nic. Przecież uczymy się na własnych błędach. Mam dla Państwa zadanko – proszę napisać imię swego przyjaciela/przyjaciółki/męża/żony/ojca/mamy/wnuków/psa/kota i je wymówić po angielsku.

A teraz powiemy co nieco o znakach fonetycznych. W języku angielskim wymowa i pisownia bardzo się różni. Prawie każdego wyrazu uczymy się na pamięć. Inaczej wymawiamy – inaczej zapisujemy. Pouczmy się wymowy. Jim, pomożesz nam?

  • - Of course! As I said – Let's learn together!

That is great! – Świetnie! W języku angielskim funkcjonują dwa dźwięki sepleniące. Oba składają się z liter TH. Trzeba nauczyć się je wymawiać. Dlatego, jeżeli słuchając naszej lekcji, macie taką możliwość, proszę wziąć lusterko i patrząc na swoje odbicie, robić to, co Państwu każę: wystawić koniuszek języka między zęby, łagodnie przycisnąć go do zębów i ze szpary, powstałej między zębami i językiem wypuszczać powietrze – podobnie jak przy wymowie polskiego dźwięku S. Powstaje th, th.

Nie spieszcie się i powtarzajcie za nami th, th, th, th. Ważna jest jakość, a nie ilość. Ten dźwięk zawiera słowo „Myśleć“. Jim, jak to słowo brzmi po angielsku?

  Think
Myśleć
  I think.
Ja myślę.

Jeżeli kiepsko nauczycie się wymawiać dźwięk th ( s ), niechcący zmienicie sens zdania. Zatem, jeżeli Państwo wymówicie – I sink – to będzie znaczyło, że toniecie.

  Sink
Tonąć
  Think
Myśleć

Dlatego zamiast tego, aby z mądrym wyrazem na twarzy powiedzieć:

  I think.
Ja myślę.
  I sink.
Ja tonę.

Uczcie się poprawnie wymawiać dźwięki, to zapewni Państwu brak nieporozumień. Kolejny dźwięk, którego musicie się nauczyć to TH (z). Położenie języka i zębów jest takie samo, jak podczas wymowy poprzedniego: koniuszek języka jest wystawiony między zęby i łagodnie do nich przyciśnięty. Teraz wymówmy Z. Otóż, wypuszczając powietrze przez szparę, powstałą między zębami i językiem, otrzymujemy dźwięk th, th, th, th.

  That
Ten, ta

Correct! – Prawidłowo! Podczas wymowy tego dźwięku usta nie biorą udziału. Nauczyliśmy się wymowy dwóch dźwięków sepleniących – th (s) i th (z). Inne dźwięki wymagają mniej wysiłku. Lecz warto jeszcze nauczyć się dźwięku W. Temu dźwiękowi odpowiada litera W – dablju. Jim, w jakich wyrazach on występuje?

What, when, why, where.

Yes! – Tak! Nauczymy się go wymawiać. Złóżcie usta tak, jakby chcielibyście ucałować w policzek bliską osobę. Zatem, szykujemy się do pocałunku i wymawiamy: What what what? Ten wyraz znaczy „Co“, w wypadku, gdy mówimy o rzeczach i zwierzętach. Ma on też więcej znaczeń, lecz je poznamy nieco później. Powtarzajcie za Jimem:

  What?
Co?
  Why?
Dlaczego?

Zuchy! A więc nauczyliśmy się wymowy różnych dźwięków, zapoznaliśmy się z angielskim alfabetem, nauczyliśmy się zwrotów powitalnych, umiemy zapytać, jak się powodzi naszemu rozmówcy. Teraz jeszcze raz zaśpiewajmy alfabet, przypomnijmy zwroty powitalne i nauczmy się zwrotów pożegnalnych.

  • - Hello, Jimmy.
  • - Hi, Anna.
  • - How are you?
  • - Fine, thank you. And you?
  • - Very well, thank you.

A teraz żegnamy się. Mówimy: „Do widzenia!/Żegnam!“ Jimmy, jak to będzie brzmiało po angielsku?

  Good bye

Very well! A jak na takie pożegnanie odpowiadamy przyjacielowi?

  See you soon.
Do zobaczenia wkrótce!

A jeżeli chcemy krótko się pożegnać, co w takim wypadku mówimy?

  Bye

Proszę pamiętać, że „Bye“ używane jest w języku mówionym, żegnając się z przyjaciółmi.

Proszę powtarzać za Jimmem:

Good bye. Bye bye. See you soon.

  • - Good bye, Jim.
  • - Bye bye Anna. See you soon!

Fajna lekcja? Chcesz nauczyć się języka angielskiego? Więcej lekcji

Pliki do pobrania   

Jak pobrać?

  1. Wciśnij na przycisk pobrania
  2. Wskaż, gdzie chcesz zapisać plik
  3. Zachowaj i zaczekaj aż zakończy się pobranie

Komentarzy